Historie kapely Vitamín

    Hned na začátek článku o historii Vitamínu patří omluva muzikantům, kteří Vitamínem prošli.  A to za případné „časové, či jiné nesrovnalosti“, které tento text může obsahovat. Vzpomínání zakladatele a dlouholetého kapelníka J. Černého, na odchod nebo příchod toho kterého muzikanta může být místem nepřesné, vždyť Vitamínu je k létu 2015 krásných 35 let!

 

Název kapely

 

    Proč Vitamín? Toto jméno vzešlo z potřeby po patrnosti spojení mezi kapelou a jejím zřizovatelem. Pro budoucí Vitamín jím tehdy měla být, jak jinak než státní, Ovoce-Zelenina Terezín. S tímto názvem byla spojitost mezi názvem kapely a zřizovatelem na světě, a i když oním zřizovatelem nakonec bylo Kulturní středisko Lovoš, Vitamín zůstal Vitamínem, jméno „Lovošanka“ nepřipadalo v úvahu.

 

První sestava, 1980

 

    Tehdy, roku 1980 Josef ukončuje hraní na kytaru ve skupině Kadet a zakládá Vitamín. Kapelu staví s představou trošku víc beatovější muziky než je pro běžnou“ barovozábavovou“ kulisu alá živé hraní v těchto končinách a čase běžné. Do historicky první sestavy patřili: Josef Černý (kytara, kapelník), Jan Klinec (baskytara, zpěv), Mirek Klinec (bicí, zpěv), Vláďa Kubeš (klávesy) a Petr Gralewicz (bicí). Ano, bicí jste četli dvakrát. Oba bubeníci se tak nějak střídali, jeden čas hrál Vitamín dokonce s oběma najednou. O post baskytaristy se Jan Klinec několikráte vystřídal s Jiřím Berkym. Ještě týž rok skupinu doplňuje z vojny navrátivší se Ladislav Hrzán, aby mohl brát za kytaru a zpívat. V této sestavě hrál Vitamín pět roků, převážně na Litoměřicku. Jmenováno budiž pravidelné vystupování v litoměřických vinárnách Labuť, Vikárka, v Hotelu Rak, na Kolibě v Brozanech a samozřejmě na běžných zábavách a plesech v okolních městech a vesnicích.

 

Konec první sestavy, 1985 a podnikatelská pauza, 1993

 

    Soumrakem byl pro první sestavu Vitamínu rok 1985. Jeho příčinou byl odchod Ládi do skupiny Meteor. Většina zpívaného vitamínovského repertoáru byla stavěna právě pro odcházejícího Láďu, proto jeho odchod Vitamín položil. Navíc po nějaké době Josef přijímá nabídku skupiny Meteor a hraje v něm na basu. Paradoxně vyústí v této kapele personální neshody – na třech postech ze čtyř zůstávají uhnízděni tři muzikanti z Vitamínu, a to Josef (teď basa), Láďa (kytara, zpěv) a Petr (bicí). Čtvrtým je zakladatel a kapelník Meteoru Josef Lukš (klávesy a zpěv). Takhle seskupení muzikanti spolu hrají až do roku 1993, byť jde fakticky o Vitamín, plakáty lákají na Meteor. V uvedeném roce ´93 přichází rozpad, důvodem je začínající podnikání obou Josefů.

 

Znovuobnovení, 1995, další odchod Ládi

 

    Svět bez Vitamínů skomíral dva roky. Majitelé hospod, vináren, restaurací, sálů a vůbec tančíren všelikých volali po návratu legendy let osmdesátých, po návratu Vitamínu. V roce 1995 Josef už nemůže ten brekot poslouchat a obnovuje Vitamín, ve složení: Josef Černý (kapelník, basa), Láďa Hrzán (kytara, zpěv), Petr Gralewicz (bicí), Čenda Šípal (klávesy). Později je Petr nahrazen staronovým Mirkem Klincem. Čendu vystřídá Tomáš Kop. Krátce se v kapele mihne kytarista Ladislav Sviták a syn Ládi, David Hrzán (housle, zpěv). Vitamínu to v tomto složení šlape další pětiletku, tedy až do roku 2000. V tomto roce se dostavuje další pauza, tentokráte jen půlroční - Vitamín opět pokládá na lopatky odchod Ládi, teď do litoměřického Impulzu. Chvíli se ještě pomýšlelo na pokračování se zpívajícím Tomášem, to, se však nenaplňuje.

 

Omlazení rytmiky, 2001

 

    Roku 2001 se Láďa zase vrací, spolu s bratrem Josefem pak tvoří "stálé" jádro, je však nutné obsadit zbývající posty. Za bicí usedá o celou generaci mladší Dušan Moravec, omlazení přichází také v podobě zhruba stejně starého klávesisty Martina Todta a basisty Marka Černého, jeho otec Josef se vrací ke kytaře.

 

Další muzikanti, 2003 a další odchod Ládi

 

    K dalším změnám v sestavě dochází v roce 2003 – Vitamín se loučí s Dušanem a vítá nového bubeníka Danka Machka. O nějaký ten měsíc později končí Martin Todt, nakrátko ho střídá Ladislav Starý. Nakonec však Láďa místo klávesisty přivádí do Vitamínu Petra Drahoráda (akustická kytara, zpěv). Vitamín nějaký čas hraje bez kláves, i tak to kapele šlape (anebo právě proto), sestava se začíná lépe sehrávat. Tento stav je však narušen. Láďa opět přebíhá jinam, nyní opět do skupiny Impulz. Historie není ale opakována úplně. Díky předvídavosti a vypěstované prozřetelnosti Josefa, je značná část zpěvu přesouvána na pilného Petra, takže Vitamín funguje i po odchodu Ládi. Absence jedné kytary je nahrazena návratem ke klávesám, za které si sedá tóny ošlehaný Kamil Veselý, bývalý to spoluhráč Petra (říkali si Fíkus). Tuhle etapu lemuje také spolupráce s pražskými „plechaři“, kteří přijali nabídku a několik plesů s Vitamínem vytrubovali, jmenovitě: Josef Šanda (pozoun, baskřídlovka, akordeon), Jan Pohořalý (trubka), Roman Šeda (saxofon) a Josef Macháček (saxofon). Kapela hraje, zkouší, rozšiřuje repertoár, stává se soudržnou, i přesto ještě dochází ke změnám.

 

Velký nos, 2006, další Černý, 2007

 

    V roce 2006, ve Vitamínu končí Danek, střídá ho mladý bubeník s obrovským nosem Petr Blázínek Čermák, přicházející z kapely Paradox. Z téže kapely pak na přelomu let 2007-2008 přichází její zakládající člen, na kytaru hrající druhý syn Josefa, Lukáš Černý.

 

Současnost, 2015

 

    Do dnešní, úspěšné podoby dovedl Vitamín Josef, který na Silvestra 2014/2015 předává kapelnickou taktovku Lukášovi, ve Vitamínu samozřejmě nepřestává brát za kytaru. Za celou historii Vitamínu je jeho nynější složení nejdéle stálé, což je znát i na herním projevu, který je tolik pojen s pohodou v kapele.

 

                                                                                                                                                                                     M. Černý, 17.2.2015

 

 

Bývalí a současní muzikanti Vitamínu

Muzikanti, kteří si s Vitamínem zahráli

 
 

Čenda Šípal

Antonín Kučera (Kadet)

 

Dan Machek

Bohouš Šmahel

 

David Hrzán

Eda Šterlcik (Libotenka)

 

Dušan Moravec

Jan Hofman (ex Komplett)

 

Jan Klinec

Jan Pohořalý (PH Praha)

 

Jiří Berky

Jaroslav Rychtr (ex Komplett)

 

Josef Černý

Jaroslav Žáček (ex Wamp)

 

Josef Sviták

Jiří Kříž (Žíznivá Osada)

 

Kamil Veselý

Jiří Thorovský (Ančabend)

 

Ladislav Hrzán

Josef Hájek

 

Ladislav Starý

Josef Macháček (PH Praha, Pepeto)

 

Lukáš  Černý

Josef Musílek (New Owango)

 

Marek Černý

Josef Nepustil (Bonit)

 

Martin Todt

Josef Šanda (PH Praha)

 

Mirek Klinec

Libor Čermák (Impulz)

 

Petr Čermák

Luboš Týce (Komplett)

 

Petr Drahorád

Martin Dolejší (Relax)

 

Petr Gralewicz

Martin Hadáček

 

Tomáš Kop

Milan Kofr

 

Vláďa Kubeš

Mirek Kučera

 

 

Oto Ulihrach (Duo Kanystr)

 

 

Pavel Waldhauser (New Owango)

 

 

Pavel Oršula (Paradox)

 

 

Petr Blažek (Salamandr)

 

 

Petr Neubert (Komplett)

 

 

Petr Vrána (Melodie)

 

 

Roman Šeda (PH Praha)

 

 

Ivoš Joachimsthaler (Paradox)

 

 

Stanislav Šůma (Duo Kanystr)

 

 

a další…

 

Spřátelené weby:

Freelance photographer J.Hrabák


Kontakt

M. Černý

777741744